This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Poczuć atmosferę Wielkiej Nocy

Ukrzyżowany JezusW trakcie świąt chcemy odczuwać intensywnie ich atmosferę. Same obrzędy powiązane z celebracją Wielkanocy pozwalają nam na duchowe przygotowanie się do obchodów tego święta, a jest ich całkiem sporo. Przed Wielkanocą konieczne jest udanie się do spowiedzi by bez grzechów przystąpić do Komunii Świętej w trakcie Wielkiego Tygodnia. Nie mniej znaczące jest uczestnictwo w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (co dość często jest także zadawane jako pokuta przy spowiedzi dla podbicia frekwencji). Lecz istnieje także spora grupa ludzi, dla których święta Wielkiej Nocy nie mają tak wymiernego znaczenia duchowego, ale ich celebracja jest tak głęboko zakorzeniona w ich świadomości iż nawet określając się jako niepraktykujący katolicy obchodzą te święta.

Dla takich osób sposobem na wczucie się w atmosferę świąt są bardziej materialne przejawy tradycji związanych z Wielkanocą. Przykładowo pieczenie wielkanocnych ciast, dekorowanie domu na święta, polewanie się wodą w Lany Poniedziałek, obdarowywanie dzieci prezentami od Zajączka. Z punktu widzenia osób wierzących czynności te nic nie znaczą, ale nawet ateiści czują przez nie łączność z kulturą opartą o wartości chrześcijańskie.

dekoracja wielkanocnaDekorowanie domu na święta jest największą przyjemnością szczególnie dla dzieci. Sporą radość daje im malowanie pisanek i wycinanie z papieru ozdób, które wieszają w oknach – zajączków, kurczaczków, jajek, które malują w różne wzory. Dorośli też czasem lubią przygotować jakieś dekoracje wielkanocne, a to bukiet z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów, a to ogródek wielkanocny.

Tradycyjnie największą rolę podczas przygotowań do Wielkanocy pełnią gospodynie domowe, to na ich głowie spoczywają wszelkie prace związane z wyszorowaniem domu, pieczeniem ciast i gotowaniem tradycyjnych wielkanocnych potraw. Należy się im za to pełen szacunek i warto dopomóc im w ich wysiłku.