This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Opolskie kroszonki

O pisankach ogólnie będę pisać jeszcze nie raz. Teraz chcę się na chwilę skupić na kraszankach, które na Śląsku nazywa się kroszonkami. Do szczególnie znanych kroszonek należą te z zachodniej części Górnego Śląska (która w obecnym rozkładzie administracyjnym stanowi województwo opolskie). Ponieważ Śląsk przyjął chrześcijaństwo co najmniej kilkadziesiąt lat wcześniej niż Polska (wtedy był w składzie Czech) to tradycja zdobienia jajek na Śląsku ma według niektórych źródeł nawet 1000 lat. Jajka były symbolem odnowienia życia już dla pogańskich Słowian. Taka jest też ich symbolika w chrześcijaństwie, ale podejrzewam, że jak wiele innych zwyczajów została zapożyczona z wierzeń pogańskich.

Kroszonki można wykonać dwoma metodami. Albo maluje się wzorki na jajku stopionym woskiem i farbuje (wosk schodzi podczas gotowania) albo najpierw farbuje i ostrym narzędziem wydrapuje się wzorek. Kroszonki są najczęściej zdobione w rozmaite tradycyjne wzory kwiatowe, które można także spotkać na innych rękodziełach ludowych jak hafty, obrusy czy chusty. Wydrapywane wzory są tak misterne, że pokrycie nimi jednego jajka może zająć nawet trzy godziny żmudnej pracy. Zgodnie z tradycyjnym przepisem do wykonania kroszonki bierze się pełne jajko, farbuje przez kilka godzin na intensywny kolor i tak przygotowane może już posłużyć jako baza do wydrapania wzoru. Jajka są farbowane na czerwono, zielono, niebiesko, a dodatkowo mogą to być także takie kolory jak żółty, fioletowy i czarny.

Kroszonki opolskie

Źródło: Muzeum Wsi Opolskiej, fot. A. Małysiak